O PROJEKTU

Příjemce projektu: Unie zaměstnavatelských svazů České republiky

Označení projektu: SDDW-PA05

Realizace projektu: 1. 1. 2023 – 29. 2. 2024

Supported by the Norway Grants 2014-2021, in the frame of the Social Dialogue and Decent Work Programme.

Úvod

Sektor sociálních služeb v České republice zaměstnává značný počet osob, z nichž většinu tvoří ženy. Poslední roky ukázaly – zejména v souvislosti s pandemií Covid – že tyto osoby hrají klíčovou roli ve společnosti, která je na jejich každodenní služby odkázána. Ještě více se tak otevřela otázka důstojných pracovních podmínek, o níž se v tomto odvětví diskutuje již dlouho. Je třeba, aby došlo k novému pohledu na tuto agendu, a právě zde bude hrát navrhovaný projekt důležitou roli.

Cíle projektu

Klíčovým cílem projektu je analýza systému sociálního sektoru v oblasti sociálního dialogu a úrovně podmínek důstojné práce (pracovní legislativa, rovnost žen a mužů a rovné příležitosti, sladění soukromého a pracovního života, zaměstnanecké výhody, bezpečnost a pracovní podmínky) a přenos know-how a dobré praxe z Norska v oblasti důstojné práce. Součástí projektu budou vzájemná odborná a analytická setkání, návrh a pilotní realizace vzdělávacího programu pro cílovou skupinu a distribuce výstupů, znalostí, osvědčených postupů a know-how cílové skupině. Předkladatel projektu se dlouhodobě zabývá problematikou důstojné práce ve veřejném sektoru, má odborné znalosti, zkušenosti z realizace obdobných projektů a také rozsáhlou a aktivní síť kontaktů pro distribuci výstupů a přenos dobré praxe.

Partner projektu – SINTEF

SINTEF je nezávislá nezisková výzkumná organizace. Je jednou z největších evropských výzkumných organizací a provádí výzkum v oblastech, jako je technologický rozvoj, digitalizace, veřejný a soukromý trh práce a zdravotní a sociální služby. SINTEF má zaměstnance ze 75 zemí a zákazníky ve více než 60 zemích světa. SINTEF intenzivně spolupracuje s dalšími výzkumnými organizacemi v Evropě a je největším a nejzkušenějším norským účastníkem výzkumných programů EU. Dodržuje vysoké standardy v oblasti BOZP, etiky a společenské odpovědnosti. Kromě toho má SINTEF etického ombudsmana a etickou radu. SINTEF je členem Transparency International a UN Global Compact.

Výzkumný tým SINTEF, který se bude podílet na navrhovaném projektu, má více než 20 let hlubokých empirických znalostí v oblasti sociálního dialogu na národní úrovni i na úrovni pracovišť ve veřejném i soukromém sektoru. Byli jedním z akademických partnerů v programu EU WORKS (https://cordis.europa.eu/project/id/6193), jehož cílem bylo zkoumat, jak se zaměstnanost, učení a pracovní postupy přizpůsobují změnám v globálním pracovním životě, a byli také akademickým partnerem v pozdějším projektu EU “Walging” (Kvalita práce a života ve znalostní společnosti). V obou projektech hráli klíčovou roli při studiu sociálního dialogu a také při vytváření praktických poznatků o tom, jak zapojit sociální partnery v rámci jednotlivých odvětví a společností a jak s nimi spolupracovat na zlepšování pracovních podmínek zaměstnanců.

SINTEF se zaměřuje na akční práci a vyniká tím, že vytváří vzdělávací procesy, v nichž podnikoví radové a vedení hledají společné cíle a řešení, pokud jde o pracovní podmínky zaměstnanců na jedné straně a kvalitu služeb nebo dodávek výrobků na straně druhé. Během posledních 10 let měl výzkumný tým za sebou několik akčních výzkumných projektů v oblasti sociálního dialogu a dvoustranné spolupráce v rámci zdravotnictví a školství:

  • “Tripartitní sociální dialog za účelem zlepšení pracovních podmínek a kvality služeb v mateřských školách a domovech důchodců”: Tříletý akční výzkumný program zahrnující místní management, místní zástupce pro bezpečnost a závodní důvěrníky, jehož cílem je rozvíjet jejich dialog a spolupráci s cílem společně zapojit zaměstnance do vytváření zdravých pracovních podmínek a dobrých dodávek. (Doba trvání: 2017-2020)
  • “Sociální dialog jako prostředek pro rozvoj řízení založeného na důvěře ve veřejné správě v regionu obce Trøndelag”: Výzkumný tým po dobu jednoho roku vzdělával vedoucí pracovníky, závodní důvěrníky a místní zástupce pro bezpečnost v oblasti teorie pracovních vztahů, organizačního rozvoje a učení a participace. Dále po dobu šesti měsíců také usnadňovali devíti týmům sociální dialog v jejich úsilí o společný rozvoj strategií pro zapojení zaměstnanců do rozvoje ustanovení o správních službách.
  • “Sociální dialog jako prostředek rozvoje sociálního dialogu na středních školách v regionu Trøndelag”: tento projekt začíná v listopadu 2022 a končí v polovině roku 2024. Výzkumný tým usnadní vedení škol, obchodním zástupcům a místním zástupcům pro bezpečnost, jak mohou rozvíjet svůj dialog a jak může dvoustranná spolupráce sloužit jako strategie dalšího rozvoje škol. Celkem se do tohoto projektu zapojí 32 vyšších středních škol.

Společnost SINTEF vyvíjí řešení a inovace pro společnost a zákazníky po celém světě.

https://www.sintef.no/

Spolupracující subjekty

Níže uvedené subjekty sice nemají status partnera projektu potvrzený partnerskou smlouvou, ale podílejí se na přípravě projektu a v případě realizace projektu budou spolupracovat po celou dobu realizace a budou hrát důležitou roli v celém procesu, zejména s ohledem na oslovení cílové skupiny. Udržují také vysoce funkční komunikační kanály s cílovou skupinou.

APSS ČR

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR je největší profesní organizací poskytovatelů sociálních služeb v České republice. Je nezávislým sdružením právnických a fyzických osob poskytujících sociální služby. Svou činnost vykonává zejména prostřednictvím:

  • zastupování a obhajoba zájmů svých členů před státními a jinými zainteresovanými institucemi, zejména předkládáním odborných stanovisek, kvalifikovaných oponentur a iniciováním a podporou žádoucí právní úpravy sociálních služeb;
  • usnadnění šíření vědeckých a výzkumných poznatků do činnosti poskytovatelů sociálních služeb a předávání domácích i zahraničních odborných zkušeností svým členům;
  • zastupování společných zájmů a potřeb svých členů;
  • rozvoj studijní, dokumentační, informační, vzdělávací a expertní činnosti.

APSS ČR v současné době sdružuje více než 1200 poskytovatelů péče v České republice, kteří zaměstnávají přes 87 000 osob.

https://www.apsscr.cz/

EAN – Evropská síť pro stárnutí

Evropská síť pro stárnutí (EAN) sdružuje více než 10 000 poskytovatelů péče na evropském kontinentu. Její členové zastupují všechny typy organizací a jednotlivců působících ve prospěch starších osob a všechny typy vlastnictví včetně ziskových, neziskových a vládních organizací. Jejich vizí a posláním je zlepšovat kvalitu života starších osob a podporovat je v tom, aby každý den byl lepší, a to poskytováním vysoce kvalitního bydlení, služeb a péče.

Evropská síť pro stárnutí (EAN) působí ve 25 evropských zemích. Vzhledem k tomu, že EAHSA je dobře zastoupena v severozápadní Evropě a E.D.E. v jihovýchodní, je tato kombinace skutečnou celoevropskou organizací. EAN nestojí při naplňování své vize, hodnot a poslání osamoceně. Je přidružena ke Global Ageing Network (GAN), celosvětové síti se sídlem ve Washingtonu D. C. EAN a GAN sdružují odborníky z celého světa, vedou vzdělávací iniciativy a poskytují prostor pro inovativní nápady v oblasti péče o seniory. Dláždí cestu ke zlepšení osvědčených postupů v péči o seniory, aby starší lidé na celém světě mohli žít zdravější, silnější a nezávislejší život.

Členové Evropské sítě pro stárnutí (EAN) poskytují služby více než 1 milionu starších lidí v Evropě. Dlouhověkost je jedním z největších úspěchů moderní společnosti. Evropané žijí déle než kdykoli předtím a očekává se, že tento model bude pokračovat díky nebývalému pokroku v medicíně a lepší životní úrovni. Do roku 2020 bude čtvrtina Evropanů starší 60 let. V kombinaci s nízkou porodností to bude vyžadovat významné změny ve struktuře evropské společnosti, které budou mít dopad na naše hospodářství, systémy sociálního zabezpečení a zdravotní péče, trh práce a mnoho dalších oblastí našeho života.

www.ean.care

Klíčové aktivity

Obecný cíl
Přinášet a předávat příklady dobré praxe a know-how z norské důstojné práce v sociálním sektoru.

KA 01: Řízení projektu
S ohledem na bohaté zkušenosti koordinující UZS ČR s realizací obdobných projektů mezinárodní spolupráce lze za silnou stránku projektu považovat jeho řízení. UZS ČR disponuje malým, ale specializovaným týmem odborných a administrativních pracovníků se zkušenostmi s realizací projektů a solidními jazykovými znalostmi. Projektové aktivity budou rovněž koordinovány s partnerem projektu.

KA 02: Popis, analýza a potřeby sociálního sektoru v České republice
Ve spolupráci se SINTEF bude zahájena analýza českého systému, pracovních podmínek a prostředí s identifikací hlavních potřeb českých zaměstnavatelů a zaměstnanců, potažmo odborů v českém systému sociálního sektoru.

Zástupci SINTEF navštíví Českou republiku, aby se seznámili s českým systémem sociálních služeb, sociálním dialogem v sociálních službách, bezpečností a pracovními podmínkami, zaměstnaneckými výhodami, rovnováhou mezi pracovním a soukromým životem, rovností žen a mužů a zákazem diskriminace.

V rámci výzkumné návštěvy SINTEF se uskuteční kulatý stůl, kde budou představeny základní body konceptu DECENT WORK, diskutovány a porovnávány oba systémy, role aktérů sociálního dialogu, aplikovatelnost v českém prostředí a také možnosti implementace.

Následně bude dokončena analýza českého systému ve formě společného souhrnného dokumentu.

KA 03: Identifikace a přenos příkladů dobré praxe v sociální oblasti z Norska do České republiky 
Na základě informací a poznatků získaných v rámci aktivity K02 připraví SINTEF program pro skupinu 3 odborníků (zástupců sociálních partnerů/zaměstnavatelů) z České republiky, kteří navštíví Norsko. Účelem této studijní návštěvy bude představit nejlepší zásady a příklady dobré praxe důstojné práce v sociálním sektoru v Norsku.

Na závěr této studijní cesty bude uspořádán společný kulatý stůl, kde budou diskutována zjištěná fakta a budou identifikována řešení, přístupy a příklady dobré praxe, které by mohly být přeneseny do České republiky s cílem zlepšit pracovní podmínky a prostředí zaměstnanců v sociálním sektoru v České republice.

Výstupem aktivity bude dokument, který bude kromě poznatků ze studijní cesty obsahovat doporučení pro Českou republiku a návrh implementační strategie.

KA 04: Vývoj vzdělávacího programu a konference pro české zaměstnavatele v sociální oblasti 
Bude vytvořen a otestován jednodenní školicí program pro české zaměstnavatele. Program bude zahrnovat úvod do systému sociálního sektoru v Norsku, podmínky důstojné práce a příklady dobrých zásad. Školicí program podpoří prosazování vnitrostátních předpisů souvisejících s agendou důstojné práce a bude zahrnovat aktivity na zvyšování povědomí v oblasti agendy důstojné práce. Program bude mít formu prezenčního vzdělávacího kurzu v rozsahu 8 vyučovacích hodin (1 hodina = 45 min.). Vhodnost obsahu školení a výukových metod bude pilotně ověřena na 15 až 20 účastnících.

Ověřování bude zajišťovat Vzdělávací institut APSS ČR, který od roku 2010 pořádá jak kurzy akreditované Ministerstvem práce a sociálních věcí, tak kurzy neakreditované. Nabídka Vzdělávacího institutu APSS ČR je průběžně aktualizována na základě nejnovějších poznatků a jeho kurzy jsou určeny pro pracovníky v sociální oblasti na všech úrovních. Ročně realizuje více než 250 otevřených kurzů ve školicích místnostech v Praze, Brně, Ostravě a Táboře a více než 700 seminářů “na klíč” přímo u poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb. Po pilotním ověření bude program na základě zpětné vazby od účastníků a školitelů doplněn a zařazen do stálé nabídky Institutu vzdělávání APSS ČR.

Na začátku roku 2024 se v Praze uskuteční závěrečná konference pro více než 100 účastníků, na které budou představeny výstupy projektu a vzdělávací program. Zúčastní se jí také experti SINTEF.

KA05: Osvětová činnost
Osvětové aktivity poskytují informační kanál pro cílovou skupinu i širší veřejnost (odborníky v sociálních službách, sociální dialog, zaměstnavatele, veřejnou správu, ale i širší veřejnost). Informace budou šířeny prostřednictvím sítě kontaktů APSS ČR, EAN a SINTEF. Tím se dostane k více než 87 000 osob z cílové skupiny.

  • Informační a osvětová videa
  • 4 videa o délce 3-5 minut
  • 4 videorozhovory s vedoucími pracovníky v sociálních službách v délce 4-8 minut.
  • 4 informační a osvětové listy formátu A4
  • 2 publikace formátu DL na výšku (99×210 mm), každá 16 stran
  • Webová platforma
  • Sítě sociálních médií

KA06: Závěrečný audit projektu

Nezávislá auditorská organizace provede hloubkový audit projektu a přezkoumá proces realizace i financování a výdaje projektu.