Důstojná práce v sociálních službách v kontextu: WORK-LIFE BALANCE

Hlubší pochopení tématu důstojné práce v sociálních službách souvisí s uvažováním o celé řadě souvisejících témat. V sérii Důstojná práce v sociálních službách v kontextu vám přinášíme krátké, méně formální pohledy na prvky, které do uvažování patří.

WORK-LIFE BALANCE

Otázky genderu, genderového mainstreamingu a rovných příležitostí jsou někdy považovány za nepotřebné nebo nereálné. Avšak, když se zamyslíme nad problémy jako nerovné odměňování žen a mužů, nerovnoměrné zastoupení v různých pozicích, obtěžování, nebo vyváženost pracovního a osobního života, stává se jejich důležitost zřejmou.

Současná sociální situace zahrnuje výzvy jako pozdní zakládání rodin, stárnutí populace, potřeba pracovat do pozdějšího věku, nutnost revize důchodového systému a rychle se měnící nároky na profesní dovednosti a celoživotní vzdělání.

Mnoho pracovních sil produktivního věku tvoří takzvanou sendvičovou generaci, která se stará jak o mladé děti, tak o starší rodiče. Pokud zaměstnavatelé nenabídnou vhodné pracovní podmíny, mohou čelit vysokému obratu zaměstnanců a nerovnoměrnému výkonu, jelikož zaměstnanci, kteří nedokážou vyřešit své osobní potřeby, nebudou schopni plně se soustředit na svou práci.

Existuje řada nástrojů pro flexibilitu práce a pracoviště, které mohou podpořit slaďování práce a rodiny, včetně úprav pracovních úvazků a doby, změn v organizaci pracoviště, speciálních programů pro různé skupiny lidí a firemních školek.