Důstojná práce v sociálních službách v kontextu: OBTĚŽOVÁNÍ A SEXUÁLNÍ OBTĚŽOVÁNÍ

Hlubší pochopení tématu důstojné práce v sociálních službách souvisí s uvažováním o celé řadě souvisejících témat. V sérii Důstojná práce v sociálních službách v kontextu vám přinášíme krátké, méně formální pohledy na prvky, které do uvažování patří.

OBTĚŽOVÁNÍ A SEXUÁLNÍ OBTĚŽOVÁNÍ

Obtěžování, včetně sexuálního, je těsně spojené s aplikací genderového mainstreamingu a rovných příležitostí, protože vede k nerovnostem na pracovišti, v odměňování a v kariérním postupu. Také může způsobovat stres, nespokojenost a snahu o ukončení zaměstnání. Je to část firemní kultury, kterou česká společnost často bagatelizuje.

Obtěžování může mít mnoho podob, včetně ponižování, vyhrožování, nesplnitelných úkolů a izolace. Sexuální obtěžování, jak je definováno v Zákoníku práce, zahrnuje nechtěné, nevhodné nebo urážlivé sexuální chování, které snižuje důstojnost nebo vytváří nepřátelské prostředí na pracovišti.

Řešení obtěžování zahrnuje upozornění na případ, využití interních postupů firmy, a možnost anonymního upozornění. Zaměstnanci by měli být informováni o těchto postupech a management by měl nahlášené případy důkladně prošetřit. V případě šikany nebo sexuálního obtěžování může zaměstnanec kontaktovat své nadřízené, Oblastní inspektorát práce nebo Policii ČR.